پيشگفتار

پيشگفتار

يكى از مهمترين رخدادهاى تاريخ بشريت در يك روز گرم ، در كنار غدير خم رقم خورد، در آن روز پيامبر رحمت و اميد، دست وفادارترين يار خود را بالا برد و ضمن سخنانى سرشار از حكمت و معرفت ايشان را به جانشينى خود منصوب ساخت و بدين وسيله دين خود را كامل كرد.
آرى ! تعبد بدون ولايت على عليه السلام تعبدى است كه راه به مقصود نمى برد. شريعت منهاى ولايت على عليه السلام شريعتى بى روح و بى معنويت است . ولايت على عليه السلام مرز شناخت حق از باطل است . شعاع و درخشندگى اين حادثه فرخنده ، چنان عالم گير است كه هيچ عقل سليم و وجدان پاكى نمى تواند آن را انكار كند.
دوست و دشمن ، شيعه و سنى ، مسيحى و يهودى ، همه و همه از جام ولايت و عدالت آن حضرت نصيب برده و لذت درك آن را چشيده اند و در اشعار و كتابهاى خود، داستان عدالت ، رحمت ، اجراى قوانين الهى و قضاوتهاى الهى و قضاوتهاى عادلانه آن حضرت را آورده اند.
با فرا رسيدن ايام خجسته غدير خم ، شيفتگان ولايت به ياد حماسه سازى مى افتند كه عمر سراسر تحقيق خود را بر سر اثرى جاودانه نهاد، تا شعله فروزان و خورشيد تابان غدير خم را فرا روى انسانها در هر زمان پرتوافشان سازد.
بزرگ مردى كه بيش از 50 سال عمرش را صرف مطالعه و تحقيق و نگارش ‍ كرد و آرامش و آسايش خود را در خدمت عقيده و انتشار علوم آل محمد صلى الله عليه و آله و سلم نهاد.
آرى ! اين قهرمان دفاع از ولايت ((علامه عبدالحسينى امينى )) است كه چون سربازى شجاع در ميدان تحقيق گام برداشت و در اين راه رنجهاى بسيارى متحمل شد. رنجهايى كه جز در سايه عشق به خاندان نبوت بسيار طاقت فرسا مى باشد.
آرى الغدير حاصل يك عمر از سرمستان جام ولايت است .
علامه امينى عمر خود را به پاى اين كتاب نهاد و نام خود را براى هميشه تاريخ در دفتر عاشقان خاندان اهل بيت ثبت كرد.
الغدير در واقع بيانگر نيروى خلاق و قدرت و پشتكار بى نظير علامه امينى در تحمل سختى ها براى رسيدن به هدفهاى معنوى است .
الغدير مانند مشعلى فروزان از نيروى بيان و اعجاز سر انگشتان هنرمند اين عالم بزرگوار است .
علامه امينى با الغدير تولدى دوباره يافت و غدير خم نيز با اين كتاب مورد توجه محافل علمى دانشمندان اهل تسنن و مسيحيت قرار گرفت .
الغدير دايرة المعارف بزرگى از معارف دينى است كه سرشار از حكمت ها و حكايتهاى شيرين و شنيدنى است .
اينك به همت انتشارات نصر، داستانهاى شيرين و آموزنده اين كتاب شريف ، در يك مجموعه بنام داستانهاى الغدير گردآورى شده است ، اميد است كه اين مجموعه مورد استفاده عاشقان خاندان اهل بيت عليه السلام قرار گيرد.

سيدرضا باقريان موحد قم عيد غدير 16/1/79