جرعه جرعه تا غدیر

http://www.tvshia.com/sites/default/files/field/photo/tvshia.com-gadire-khom_1.jpg

پایگاه تحقیقاتی غدیر در نظر دارد به منظور آشنایی مخاطبان گرامی با واقعه ی غدیر، رویدادهای مربوط به آن ، و همچنین پاسخگوئی به سوالات و شبهات اعتقادی جامعه طرح کتابخوانی غدیر را با نام «جرعه جرعه تا غدیر» تقدیم مخاطبان نماید. 

لذا این سیر مطالعاتی در سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته تنظیم شده است تا مخاطب در یک مسیر مشخص و گام به گام با معارف عمیق و ارزشمند غدیری آشنا گردد.

سیر کامل مطالعاتی غدیر

سطح مقدماتی

سطح متوسطه

سطح پیشرفته

طبیعی است که این سیرکتابخوانی با توجه به دسترسی به منابع و چاپ کتاب های جدید در رابطه با غدیر و مباحث مربوط به آن به روز رسانی خواهد شد. 

یا علی

آیات غدیر

 با توجه به اهمیت واقعه ی غدیرخم در جهان اسلام، ابتدا باید به دستورات خداوند و استشهاد پیامبر (ص) و نزول آیات قرآن در این زمینه توجه داشت؛ زیرا  خداوند و پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) زمینه این رویداد بزرگ اعتقادی و تاریخی را رقم زده¬اند و تأیید و نصرت آن پرداخته اند.

در اینجا به تفسیر 13 آیه ای که در این رویداد بزرگ بشری نازل شده است، می پردازیم.

نکته: 

در واقعه غدیر، 3 آیه مهم و مطرح بر پیامبراسلام، حضرت محمّد (صلی الله علیه و آله و سلم) نازل گشته است.

این 3 آیه ، معروف به «آیات ثلاث» عبارت اند از:

1- آیه 3 سوره ی مائده معروف به «آیه اکمال دین». (از جمله آیاتی است که دلالت بر امامت و ولایت امیرالمومنین علی (علیه السلام) دارد.)

2- آیه 67 سوره ی مائده معروف به «آیه تبلیغ» (در باب امامت خاصه ی امیرالمومنین علی (علیه السلام) به آن استشهاد شده است. )

3- آیات 1 و2 سوره معارج، معروف به «سَأَلَ سائلٌ». (بيانگر معجزه اي است که در غدیر خم اتفاق افتاده و همگان شاهد و ناظر آن بوده اند و مي تواند اتمام حجت بر امامت و ولايت خاصه ي اميرالمومنين علي (علیه السلام) باشد.)

این سه آیه از مهم ترین آیات نازل شده در غدیر خم هستند. اما در کنار این سه آیه، آیات کلیدی دیگری نیز نازل گردید که رجوع به آنها و تفسیر مربوط به آنها در یافتن حقیقت و هدایت به سوی نور بسیار راهگشا خواهد بود.