تابلوی غدیر خم، اثر استاد محمود فرشچیان

در این اثر، رسول اکرم و حضرت علی (علیه السلام) از پشت به تصویر کشیده شده، روایت است در این روز حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) به همه حاضران دستور دادند که بارهای اشتران را بر روی هم بگذارند تا سطحی بلند ایجاد شود که همه حاضران بتوانند بر این واقعه مهم تاریخی اشراف داشته باشند.

در تصویری که استاد فرشچیان از این واقعه پراهمیت و با قلم توانمند خود درج کرده اند حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) را کمی بالاتر از حضرت علی (علیه السلام) کشیده اند که نماد بالا بودن پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و جانشینی حضرت علی (علیه السلام)است.

در این تصویر دست پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به سوی آسمان است و فضای بالا نمایانگر مرغان آسمانی و هاله ای از نور و روشنایی است که تاکید بر نفس جانشینی حضرت از سوی پروردگار است.

این فضای معنوی با چهره های شاد و متفاوت حاضران که نشان از تفاوت ملیت و قومیت دارد و حاکی از رضایت و پذیرش این حکم الهی از سوی حاضران است، توسط استاد به نمایش در آمده است، در این فضا چهره چندین طفل که توسط والدینشان بالا گرفته شده اند حاکی از این است که این کودکان نیز شاهد این واقعه مهم هستند که این خود حاکی از جدی تلقی کردن استاد فرشچیان از به تصویر کشیدن کودکان و اهمیت دادن آنان در مسائل مهم دینی تاریخی می باشد.

این اثر ارزشمند در مدت دو سال و در سال 85 خلق شده است و تکنیک مورد استفاده در این اثر اکریلیک است.

منبع: خبر آنلاین

تصویر: